Kdo jsme

Našim cílem je vytvářet takové podmínky, aby se šipkový sport stal významným odvětvím veřejného života naší společnosti. Hraní šipek není jen hobby nebo volnočasová aktivita, ale pro mnoho lidí ze šipkařské komunity je to i životní styl.

Historie

Hra šipky začala psát svou dávnou historii v Anglii. Není tedy překvapením, že šipky v Británii patří v současnosti mezi nejpopulárnější a nejrozšířenější sporty. V začátcích této hry se přirozeně hrálo na různé terče. Obvykle byly zhotovené z korku, měkkého dřeva nebo podobných materiálů. Na začátku 20. století se začala tato hra se svými pravidly vyvíjet a ze hry se stal sport, který si do současnosti získal miliony příznivců.

V Česku byla dlouhé roky situace velmi nepřehledná a roztříštěná. Různé šipkové svazy vznikaly, oddělovaly se od svého mateřského svazu (finanční důvody), slučovali se a zanikaly. Každý svaz (mnohdy jen s regionální působností) pořádal své soutěže a konalo se několik mistrovství republiky. Postupně se ale situace změnila.

V roce 1999 vznikla Unie šipkových organizací (UŠO) za účelem vstupu šipkového sportu do ČSTV. To se sice nepodařilo, ale povedlo se postupně sloučit všechny softové svazy, které byly předtím konkurenční. Tato původně zastřešující organizace postupně převzala pod svou správu soutěže jednotlivců a následně i týmové soutěže moderních (elektronických) šipek, aby se nakonec stala silnou a jednotnou organizací.

Cesta sjednocení, kterou se Unie šipkových organizací vydala od roku 2004 je v evropském měřítku jedinečná. Členská základna aktivních hráčů a ligových týmů je v přepočtu na počet obyvatel jedna z největších v Evropě. Ke konci roku 2019 hrálo aktivně ligové šipky více než 12 000 jedinců v 1 700 ligových týmech. 11 000 šipkařů a šipkařek hrálo turnaje, kterých bylo v roce 2019 uspořádáno 12 tisíc. Čísla hovoří za vše a jsme za ně rádi!