Devítka aneb perfektní šipky
Tak se označuje zavření hry 501 DO na nejnižší možný počet šipek. Z úvodu je patrné, že to jde na devět šipek, ovšem bez jediné chyby. V tomto případě je chybou netrefení trojnásobku. Zavření deblem je zde samozřejmost. Jakákoliv devítka je mimořádnou záležitostí i na světovém fóru. Na našem domácím šipkařském rybníčku má devítka hodnotu zázraku. Vůbec historicky poprvé se to v českých a zemích podařilo 21. února 2009 Martinu Kapuciánovi na turnaji RGP. Tady je původní zpráva:
Sobotní odpoledne se nesmazatelně zapsalo do historie českých šipek. V turnaji RGP mužů se v utkání Jiří Vorsa – Martin Kapucián v čase 16:20 hodin stalo něco, co již nebude nikdy překonáno. Vůbec poprvé na oficiální vrcholné soutěži dokázal český hráč zavřít leg (501 DO) devátou šipkou. Do historie se zapsal Martin Kapucián, který po sedmi šedesátkách a jedné sedmapadesátce zavřel leg dablem dvanáct.
Tento výkon vyvolal pochopitelně mimořádné emoce nejen v samotném Martinovi a jeho soupeři, ale i u všech přítomných. A především při slavnostním vyhlašování mimořádného výkonu Martina Kapuciána lze reakci přítomných označit jako ovace ve stoje.
Přestože oficiální prémie za takovýto výkon nebyla vypsána, byl Martinův zápis do historie oceněn i finanční částkou ve výši dvaceti tisíc korun. Peníze se rozkutálejí, ale jméno Martina Kapuciána bude již navěky spojeno s historickým momentem českých šipek. Za což Martinovi patří nejen gratulace, ale i poděkování.
Dalších pět let trvalo, než se našel následovník Martina Kapuciána. Dalším hráčem, kterému se to podařilo byl Jaromír Hruša na turnaji RGP 1. března 2014. O dva měsíce později, tedy na prvního máje 2014, v kvalifikačním turnaji pro ME následoval jako třetí Čech Michal Šmejda.
Oba borci použili stejný postup jako Martin Kapucián – 60, 60, 60 / 60, 60, 60 / 60, 57, 24.
